ב"ה

מרכז משיח וגאולה – חב"ד - מדרחוב בן-יהודה ירושלים:

הגדרות, מושגים, מטרות ויעדים


מרכז 'משיח וגאולה' במדרחוב בן-יהודה בירושלים הוקם לפני שבע שנים ומאז הוא פועל בפעילות חינוכית-תודעתית, הפצת יהדות ובפעולות של טוב וחסד. פעילות זו זכתה להצלחה רבה בקרב באי המקום, שנוטלים חלק פעיל בפעילות המרכז.


המרכז מאפשר ליהודים דתיים ושאינם דתיים כאחד להיחשף לעולמה המופלא של היהדות ומהווה בית חם לכל הבא בשעריו. הפעילות מתמקדת בקרב אלפי המבקרים במדרחוב וברחבי העיר ירושלים כולה.


פרולוג:


אנו חיים בתקופה מופלאה ומיוחדת. נראה שהעולם עובר ערבוביה של שינויים ומעברים מקיצוניות אחת לשנייה. משטרים ואידיאולוגיות שובקות חיים, מול כמיהת האנושות למהות אחרת, הגונה יותר, אמיתית יותר. המין האנושי עסוק בחיפוש אחר משמעות רוחנית. אך מנגד - הידרדרות מוסרית וחומרית שוברת שיאים. טוב ורע, אור וחושך, משמשים בתערובת מוזרה. זוהי מציאות של סתירות וניגודים.


ערבוביה זו, השוררת כעת, הינה חלק מתהליך של גאולה ומהסימנים לכך שאנו מתקרבים לעידן הנעלה ביותר של תכלית הבריאה, בו הטוב והרע לא ישמשו עוד יחדיו, אלא הטוב בלבד ישלוט בעולם והרע והחושך ייכחדו כליל.


מטרתנו בתקופה זו, היא לפעול ליטול חלק בתהליכים הכבירים שעובר העולם והטמעת התודעה אודות התקופה המופלאה בה אנו נמצאים. תפקידנו זה הוא להכין את העולם לקבלת הגילוי של זמן הגאולה, וזאת עלינו לעשות בהוספה בטוב וצדק בעולם, עשיית מצוות ומעשים טובים ופעולה על הזולת באור הקדושה.


רקע:


בשנת ה'תשנ"ב (1992) יצא הרבי שליט"א מליובאוויטש בקריאה לעולם כולו כי יש לעשות הכול כדי להכין את העולם לקראת קבלת פני הגאולה ומשיח צדקנו.


כבר מעת עלותו על כס הנהגת חסידות חב"ד בשנת ה'תשי"א (1951), הכין הרבי את עם ישראל והעולם כולו לקראת התקופה של "ימות המשיח" – הזמן בו לא יהיה בעולם כל רוע, צרה ומכאוב, ונראה את גילוי ה' בעולם. הרבי קרא להתכונן לעידן הגאולה, על-ידי הארת העולם באור הקדושה ובכך שכל יהודי יכין את עצמו וסביבתו לקראת ימי הגאולה. זאת על-ידי התחזקות בקיום מצוות התורה הממשיכות אור של קדושה לעולם ובקיום מעשים טובים, כדי לתקן את העולם.


קריאה זו אף תורגמה אצל הרבי הלכה למעשה, בהקמת מפעל 'השלוחים' הכולל קרוב ל-3,000 סניפים של בתי חב"ד, המופעלים בידי שלוחיו של הרבי בכל קצוות תבל. מעצמה זו מהווה את המפעל היהודי הגדול ביותר של ההיסטוריה היהודית כולה.


שלוחיו של הרבי דואגים ליהודים בכל מקום על פני הגלובוס, הן בתמיכה גשמית והן בשמירת הגחלת היהודית בעידן של התבוללות ואובדן ערכים. הרבי מחנך תמיד את חסידיו להיות עם הפנים לעם ישראל ולעולם כולו.


את מטרתו של מפעל 'השלוחים' קבע הרבי בעצמו: להכין את העולם כולו לקראת עידן הגאולה.

יישום:


- מרכז 'משיח וגאולה' הממוקם במדרחוב בן-יהודה, פועל ככל אחד מאותם אלפי מרכזים של חב"ד הפזורים ברחבי תבל ופועלים להפצת אור התורה והיהדות. המקום משמש בית חם ליהודים מכל גווני הקשת, מוקד לפעילות חינוכית ברחבי ירושלים בקרב בני נוער וסטודנטים ומרכז שיעורי יהדות. בנוסף פועל במקום ישיבה לצעירים המתקרבים אל עולם היהדות ולמבקרים. המקום מופעל על-ידי אנשי צוות איכותיים ומרצים מקצועיים.


ייחודיות:


ייחודיותו של המרכז הוא בשימת הדגש המיוחדת על נושא ההסברה של התקופה בה אנו נמצאים והטמעת התודעה על נושאי עידן הגאולה ובוא המשיח. המרכז נטל על עצמו את המשימה להאיר את נושאי הגאולה, כדי לתת מענה לתהייה ולחושך הרוחני העצום השורר בתקופה זו. נושאי הגאולה מוסברים במרכז בגישה מסבירת פנים, המקנה למאות יהודים הצצה לנושאים קסומים אלו. זאת כדי לתת מענה לתופעת ה"ניו-אייג'" ולרוחות שונות.


- נקודת פעילות נוספת היא דוכן שמפעיל המרכז מידי יום במדרחוב, המזמין את עוברי האורח להנחת תפילין, חלוקת נרות שבת לנשים ובנות ועלוני יהדות.


השלב הנוכחי:


לפני כחודשיים עבר המרכז למשכן חדש ומפואר, במקום ששימש עד לאחרונה כמסעדת גורמה ועבר הסבה לצורכי המרכז. במקום נחנך בית כנסת ואולם לימוד לגברים, חדר שיעורים לנשים ולובי לקבלת קהל.


המקום החדש נשכר לאחר שהמשכן הקודם בו פעל המרכז היה צר מלהכיל וכבר היה כורח לעבור למשכן חדש ורחב ידיים שיכיל את הפעילות הענפה. המעבר למשכן החדש אפשר את התרחבות הפעילות והיווה רוח גבית ותנופה להגברת הפעילות.


החזון:

אנו מקווים ורוצים שהישיבה והמפעלים שסביבה יתרחבו ויצליחו ויקיימו תפקידם, מילוי השליחות של הרבי מלך המשיח שליט"א – הכנת העיר ירושלים כולה לקבלת פני משיח צדקנו.


בדפים המצורפים, תכנית יסודית ומפורטת ליישום החזון והבאתו לידי פועל.